A korai petefészek-kimerülés meglepően gyakori, a reproduktív korú nők 1 %-ában fordul elő, azaz átlagosan minden 100. európai nőnél jelenik meg. Az akár igen fiatalon kialakuló petefészek-elégtelenség vezető tünete a menstruáció elmaradása, mely a peteérés hiányával jár, lehetetlenné téve a gyermekvállalást.
Klinikailag akkor állítható fel a diagnózis, ha 40 évesnél fiatalabb betegnél 40 mlU/ml FSH ( az agyalapi mirigy által termelt folliculus stimuláló hormon) feletti értéket mérünk legalább két alkalommal, egy hónapos különbséggel.
A leggyakrabban meddőségi kivizsgálás és vérzészavar kivizsgálása közben találkozunk a kórképpel.
A petefészek működésének csökkenésekor, egyéb belső elválasztású mirigy hormontermelése is csökkenhet. Az autoimmun polyglanduláris endocrinopathia korai felismerése fontos. A pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a mellékvese, a hasnyálmirigy is érintett lehet. A páciensek csontritkulással küzdhetnek.
Elvégzendő laborvizsgálatok:
- pajzsmirigy funkció fT3,Ft4, TSH, anti-TPO meghatározás
- női nemi hormonok, LH, FSH, PRL, E2,Prog.
- reggeli kortizol, Ca., PO4
- OGTT (terheléses vércukor vizsgálat)
- DEXA (csontdenzitometria)
Tünetek: vezető tünet a vérzéshiány. A kezdeti időszakban a páciensek tünetmentesek lehetnek.
A későbbiekben a tünetek, az ösztrogénhiányból adódóan, megegyeznek a változókori tünetekkel: hőhullám, éjszakai izzadás, alvászavar, szapora szívdobogás érzés, hangulatváltozás, szorongás, koncentráció zavar, feledékenység.
Prognózis: a női nemi hormonszintek alapján, másodlagos vérzéshiány esetén, a betegek 50%-ánál időszakos petefészek-aktivítás, 20%-uknál ritka peteérés is megfigyelhető.
A korai petefészek kimerülés szindróma megfoszthatja a nőket a gyermekvállalás lehetőségétől. A petesejt adományozás megadhatja ezen betegeknek a gyermekvállalás örömét.