A hysteroscopia (hiszteroszkópia) magyar megfelelője a méhtükrözés. A méh üreg vizsgálata lehetséges ultrahang segítségével, hiszteroszalpingográfiás módszerrel, azonban a legpontosabb eljárás (nemzetközi irodalomban "gold standard") a hiszteroszkópia.
A módszer az endoszkópos vizsgálómódszerek csoportjába tartozik, melynek során optika és kamera segítségével a méh üregébe nyerünk betekintést. Az optikát a hüvelyen, a külső méhszájon, majd a méhnyakon keresztül vezetjük a méhűrbe. A módszer a méhen belüli szervi eltérések kivizsgálásában nyújt nagy segítséget.
Indikációs (javallati) területek:
A vizsgálat segítségével a méh üregében elhelyezkedő elváltozásokat észlelhetjük, illetve a méh üregének fejlődési rendellenességeit, alaki deformitásait vizsgáljuk.
Lehetséges elváltozások:
A fenti elváltozások általában két csoportba sorolható problémát idézhetnek elő.
A nem szabályos méhűr falán abnormálisan tapad meg a méhnyálkahártya, ami vérzészavart okozhat. Ez megnyilvánulhat ciklus közben jelentkező vérzésben, vagy a változó kort követően jelentkező vérzéses periódusokban.
A másik probléma, amit a nem megfelelően megtapadó nyálkahártya okozhat, a meddőség. A méhen belüli elváltozások területén az érellátás nem megfelelő, ezáltal az embryo megtapadása nem megfelelő. Ha ez mégis sikerült, az embryo növekedését akadályozza a méh üregébe domborodó kóros képlet, ami korai elhalást, vetélést okozhat.
A méhtükrözés több évtizede ismert és műtői környezetben, altatásban alkalmazott módszer. Újdonság azonban a továbbfejlesztett Office hysteroscopia-nak nevezett eljárás. Az office (angol szó, jelentése hivatal, rendelő) előtag arra utal, hogy köszönhetően a technikai fejlődésnek, a kisebb átmérőjű optikának, a vizsgálat során nincs szükség a méhnyak tágítására, így altatásra sem.
Ebből következően nincs szükség kórházi műtőre és bennfekvésre sem. A vizsgálat ambulanter elvégezhető, kivitelezése a páciens szempontjából egy rákszűréshez hasonló, semmilyen egyéb előkészületet nem igényel. Időtartama 2-10 perc közötti. Vizsgálat közben fájdalom nem, esetleg alhasi feszítés érezhető.
A módszer Európa szerte újdonságnak, Magyarországon egyedülállónak számít, jómagam 2008 óta használom, azóta több mint 600 vizsgálatot végeztem. Az eszközpark fejlesztésének és az azóta megszerzett tapasztalatomnak köszönhetően operatív beavatkozásokra (polipeltávolítás, összenövések oldása) is van már lehetőség.
Újonnan kifejlesztett módszerem segítségével a petevezetők szelektív (külön-külön) átjárhatósági vizsgálata is kivitelezhető. Így egy ülésben (egy beavatkozás keretében) információt kapunk a méh üregéről és a petevezetők átjárhatóságáról is. Mindezeket természetesen altatás, fájdalom nélkül ambuláns körülmények között.
Publikációim a témával kapcsolatban:
Török P, Major T.
Office Hiszteroszkópia - új vizsgálati lehetőség a nőgyógyászati gyakorlatban
Orv Hetil. 2011; 152:51-54.
Török P, Major T.
Accuracy of assessment of tubal patency with selective pertubation at office hysteroscopy compared with laparoscopy in infertile women.
J Minim Invasive Gynecol. 2012; 19:627-630.
Török P, Major T.
Evaluating the level of pain during office hysteroscopy according to menopausal status, parity and size of instrument
Arch Gynecol Obstet. 2012
Török Péter, Major Tamás
A meddőségi kivizsgálás során alkalmazott office hiszteroszkópiával szerzett tapasztalataink
Magyar Nőorvosok Lapja 2012; 75:12-15
Török Péter, Csákó Éva, Major Tamás
A rendellenes méhvérzések új diagnosztikai lehetőségei
Magyar Nőorvosok Lapja 2014; 77: 9-13